    • Connect the mating end of the HRN-CS14S21 to the vehicle's RP1226 connector.
    • Slide the red TPA lock to secure the connection.
  4. Identify battery feed
    • Identify battery feed
    • A battery source will have +12 / 24V at all times, just like if you were to be connected directly to the battery.
    • Locations #1 & #14 are available:
    • #1 is designated as optional battery kill (as equipped)
    • #14 is designated as battery feed and should be standard.
    • Always use a Digital Multi Meter to verify.
  5. Once battery feed is verified connect the 2 pin connector from the 14 pin (vehicle side) connector to the 2 pin connector from the harness (device side) Note:  The kit comes with a fused wire for cases where you may need to connect to a different battery feed.
    • Once battery feed is verified connect the 2 pin connector from the 14 pin (vehicle side) connector to the 2 pin connector from the harness (device side)